The War On Drugs er tilbage. Til marts udgiver de deres nye plade Lost in the Dream på Secretly Canadian, der ligeledes tog sig af den overbevisende forgænger Slave Ambient.
Førstesinglen Red Eyes har allerede fået fin opmærksomhed, og det er værd at bemærke, hvor meget den åbner sig op gennem talrige gennemlytninger. Sangskriver Adam Granduciel har altid skiftet meget ud i besætningen, men man hører naturligvis stadig spor af Kurt Vile i dette første udspil. Det lyder umiddelbart også som om, Jeff Zeigler stadig sidder bag knapperne.
Som med Kurt Vile er det også svært ikke til tider at tænke på en vis folkelighed gennem dyrkelse af klassikere som Dire Straits og Tom Petty. Bemærk også det interessante C-stykke.
/Martin
tirsdag den 10. december 2013
The War On Drugs tilbage med røde øjne
Etiketter:
Adam Granduciel,
Dire Straits,
Jeff Zeigler,
Kurt Vile,
Secretly Canadian,
The War On Drugs,
Tom Petty
Abonner på:
Kommentarer til indlægget (Atom)
Ingen kommentarer:
Send en kommentar